بادی اسکنر اشعه ایکس

برای اینکه بتوان در بسیاری از  مکان های حساس از جمله گیت فرودگاه ها پایش امنیتی مطلوب انجام داد، بایستی از ابزارهای پیشرفته‌ای که خطرات کمتری بر سلامتی انسان دارد استفاده کرد. در سال های اخیر ابزارها و تجهیزات جدیدی روی کار آمد‌ه‌اند و حتی مورد استفاده هم قرار گرفته‌اند. از جمله این تجهیزات غربالگری امنیتی شامل دوربین مدار بسته، دستگاه فلزیاب، بادی اسکنر اشعه ایکس و … می‌باشند که هر کدام در عین حال که مزیت هایی با خود به همراه دارند، دارای معایبی نیز هستند.

بادی اسکنر اشعه ایکس

در این میان برای اینکه از معایب تصویر برداری اشعه ایکس بیشتر مطلع شوید، توصیه می‌کنیم برای لحظاتی هر چند کوتاه با مجموعه بصیر همراه و هم مسیر شوید.

بادی اسکنر اشعه ایکس چیست؟

در بسیاری از مکان های حساس از قبیل پایانه های ترابری، اماکن مذهبی، نظامی و … به وجود دستگاه های پایش امینی از جمله انواع بادی اسکنر مانند اشعه ایکس، موج میلی متری و … نیاز پیدا می‌شود. البته به هر قیمتی هم نبایستی از این دستگاه های حفاظت امنیتی استفاده کرد. محققین بنا به دلایلی که در ادامه گفته می‌شود معتقد هستند، صلاح نیست برای حفظ امنیت کشور در مکان های نامبرده ریسک کرد و بیش از این سلامتی انسان ها را به خطر انداخت.

از آنجایی که اسکنر بدن اشعه ایکس دوز کمی از تشعشعات یونیزه شده را ساطع می‌کند، همین مسئله مبتلا شدن افراد به بیماری سرطان را شدت می‌بخشد. در کنار این موضوع، دستگاه تصویربرداری اشعه ایکس در زمان هایی که افراد بیشتری قرار است بازرسی امنیتی شوند، به شکل مطلوب جوابگو نخواهد بود و در نهایت پایش در حجم کمی را انجام می‌دهد و به همین دلیل بسیار وقت گیر است. به همین خاطر تکنولوژی جدید و به روزتری با نام دستگاه بادی اسکنر موج میلی متری برای پایش امنیتی در مکان های ذکر شده روی کار آمدند و جایگزین شدند.

بادی اسکنر اشعه ایکس

مقایسه عملکرد بادی اسکنر اشعه ایکس با اسکنر موج میلی متری

در این قسمت قصد داریم مقایسه‌ای بین نحوه کار بادی اسکنر اشعه ایکس با تصویربرداری موج میلی متری انجام دهیم.

دستگاه اسکنر بدن اشعه  xدارای دو جعبه آبی در اندازه یخچال می‌باشد. دستگاه، به کمک پرتویی از چپ و راست و در نهایت بالا و پایین، بدن مسافر را اسکن می‌کند. در ادامه کار پایش امنیتی با اشعه X، این اشعه‌ها به سمت اسکنر بازتاب می‌شوند تا هر نوع شیء یا وسیله‌ای را که فرد در زیر لباسش پنهان کرده آشکار کند.

در مقابل، روش کار تصویربرداری موج میلی یا  همان  mmw به این شکل است که در نگاه اول اتاقک مانند غرفه شیشه‌ای گردی به نظر می‌آید. اپراتور به هنگام فعال کردن دستگاه تصویربرداری موج میلیمتری، دو آنتن چرخان با دور زدن بدن فرد مسافر، امواج فرکانس رادیویی را را منتشر می‌سازد. در این لحظه دستگاه به جای عکسبرداری از مسافر، توسط الگوریتم رایانه به دنبال شیء احتمالی است که در بدن فرد جاسازی شده است. در صورتی که این شیء شناسایی شود، به شکل جعبه ای زرد روی قسمت های مورد نظر را مشخص می‌کند. در نهایت، بدین شیوه تکنولوژی موج میلی متری جهت شناسایی تهدیدات و … در طول چند ثانیه بسیار خوب و مؤثر عمل می‌کند.

بادی اسکنر اشعه ایکس

با توجه به توضیحاتی که در این قسمت بیان شد. از طرفی، بر مبنای تحقیقاتی که صورت گرفته است، خطری از جانب دستگاه mmw سلامتی فرد را تهدید نمی‌کند. از اینرو، آسیب رسانی از طریق تکنولوژی جدیدی چون امواج میلی متری DNA و مبتلا شدن به سرطان  به کمترین میزان خود رسیده است. پس با توجه به این توضیحات، دستگاه  mmw به منظور بازرسی امنیتی در شرایط فعلی می‌تواند جایگزین مناسبی برای دستگاه اشعه ایکس باشد.

کلام آخر این که مجموعه تحقیقاتی بصیر امیدوار است با تولید بیشتر دستگاه های موج میلی متر با نام تجاری ساینتس بتواند خطرات احتمالی استفاده از بادی اسکنر اشعه ایکس را به کمترین حد خود برساند.

نشانی: تهران، خیابان آزادی، خیابان حبیب‌اللهی، جنب مسجد امام حسین (ع)، پلاک ۲۶۳، واحد ۳

شماره تماس: ۶۶۰۳۸۱۳۴  ساعات پاسخگویی 10:30 تا 18:30

 © تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت فناوری امواج بصیر است.